Datça ve Datça Ulaşım alantransfer.com 0216 688 55 88

Datça ve Datça Ulaşım

Tarihçi Strabon “İnsanın uzun ömürlü olmasını istenirse, Datça Yarımadası’na gönderilir.”  dediği söylenir

Datça Ege Bölgesi’nde dağlık ve engebeli bir araziye sahiptir. Ülkemizin tam Kuzeybatı yönünde bulunur. Dünya da havası bakımından en temiz ilk 3 yerinden biriymiş. Diğer ilk 3 te yer alan yer ise İzmir Karaburun olduğu söylenir. ( Diğer 3. yeri net bilmiyorum en çok sorulan soru J siz de bir araştırabilirsiniz.) arazinin % 66 ormanlık % 16 sı ise tarım alanıdır. Günümüzde maalesef bu oran daha çok iskana ayrılmış durumda. Yüz ölçümü 446 m2 olan Datça’nın 235 km sahil şeridi bulunmaktadır. Bir yarımada olan Datça’nın En önemli geçim kaynağı turizm ve tarımdır. Tarımda badem(çağla) en önemli yetiştirilen üründür. Turizm açısından genel anlamda yerli turizm rağbet görmektedir. Dalaman Havaalanı’ndan Datça’nın her noktasına transfer hizmeti alabiliirsiniz. Alantransfer.com sitesi üzerinden kredi kartınız ile güvenli şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Datça Yarımadasında sayısız mavi bayraklı sahilleri ile misafirlerine hiç görmedikleri doğallık sunmaktadır. Ayrıca tarihi yerlerden hoşlananlara hitap eden Knidos antik kenti de bu bölgededir. Zamanında 90 bin kişinin yaşadığı Knidos antik kenti şuan ziyaretçilerine muhteşem bir tarih atmosferi sunmaktadır. Ne yazıktır ki bölgeden çalınan Knidos Aslan heykeli ve Afrodit Heykeli’nin sadece kalıntıları mevcuttur. Bir kısmının sular altında olan Knidos Antik Kentinde dalış sporları da yapılmaktadır. Otelden bu antik kente transfer hizmeti için Alantransfer firmasını tercih edebilirsiniz.

Yöre halkının en meşhur yemeği Garavilla adında bildiğimiz sümüklü böcek yemeğidir. İlk yağmurlarda çıkan sümüklü böcekler toplanır ve sulu yemeği yapılır.

Yunanistan’ın Sömbeki (simi) adasıyla komşu olan Datça , sürekli ada halkının ziyaretine uğrar. Cumartesi günleri bölgenin halk pazarı kurulmakta ve bu zamanda Yunan vatandaşlarının ziyaretine açıktır. Dilerseniz Datça ‘da özel tahsis hizmeti alarak tüm yarımadayı 2-4 ya da 8 saatlik tur ile dolaşabilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen yerlerini görebilirsiniz.

Datça Yarımadası coğrafi olarak Ege ve Akdeniz’in birleştiği bölgededir. Karaköy’de güneşin batışını izleyebilir Palamutbükü’nde denize girebilir sonra da rakı balık yiyeceğiniz bir lokanta ya gidebilirsiniz.

Günümüzde en fazla büyüyen bir ilçe olan Datça eski doğallığını kaybetmeye başlamıştır. Pandemin Datça gibi küçük deniz sahillerini çok etkilemiştir. Bir yılda % 57 nüfus artışı ile ilk sıralarda yer almaktadır.

Bölge de gerek ev fiyatları gerekse ev kiralarının yüksek olması nedeniyle buraya yerleşmek isteyen vatandaşlar bir kere daha düşünmesi gerekmektedir. Kiralamanın dışında ulaşım da etkilenmektedir.

Datça yarımadasındaki otel, villa ve özel malikanelere ulaşım da zordur. Havaalanı transfer firmaları arasında Alantransfer tecrübesi ile öne çıkar. Uzun bir yarın ada olması nedeniyle, çoğu özel transfer firmaları yüksek fiyatları sunuyor. Alantransfer firması, hem 30 yıla yakın tecrübesi hem de bölgeyi iyi bilen sürücülere sahip olduğu için tercih ediliyor. 13 kişiye kadar olan transferlerinizde Mercedes Vito ve Mercedes Sprinter araçları tercih edebileceksiniz.

 

Yazı oluşturuldu 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön