HES KODU HAYAT EVE SIĞAR

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Şehirler arası seyahat için kod nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs(covid-19) salgını ve bulaşa dair alınmış olan tedbirler ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu . Cep telefonu üzerinden alınacak olan kod ile seyahat yapılabiliyor. Ve bu şehirler arası seyahat için gerekli olan kod nasıl alınır? İşte konuya ilişkin detaylar..

Şehirler arası seyahat için gerekli olan HES kod nasıl alınır? Koronavirüs bulaşına istinaden alınmış tedbirler açıklanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısında yapılan konuşmalar ve alınan kararları kamuoyuna açıkladı.Bakan Koca yakın zamanda şehirlerarası seyahat için HES kod uygulamasına geçildiğini bildirmişti.

'Hayat Eve Sığar' (HES) mobil uygulaması üzerinden oluşturulan kod sayesinde şehirlerarası yolcuklar gerçekleştirilecek.Sağlık Bakanı Koca, "Mobil uygulama üzerinden alınacak kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek." dedi. Tüm yolcu bilgileri kayıt altına alınarak kontrol sağlanmış olacak

Yazımızda bulacağınız sorular ve cavapları şunlardır;

 • HES KODU NEDİR?
 • ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT İÇİN HES KOD NASIL ALINIR?
 • 'HAYAT EVE SIĞAR' UYGULAMASI CEP TELEFOUNA NASIL İNDİRİLİR? 
 • HES KODU HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER
 • İSTANBUL HAVALİMANLARINDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

HES KODU NEDİR?

Akıllı telefon ve tabletlerdeki uygulama sayesinden alınan kodla seyahat yapılması planlandı. Eğer yolcuya virüs bulaşmıs ise yani enfekte olmuş ise takibi rahatlıkla yapılabilecek. Bu kod kişiye özel olarak alınacak.

Bakan Koca; hayatımızı kolaylaştıracak bu uygulamanın detayları ise şu şekilde açıkladı;

''Seyahat ederken bizlerden risk taşımadığımız bilgisi istenecek. Bu bilgi dünyada artık karşılıklı bir haktır. Sosyal hayata katılım olduğunda artık özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası yolculuklarda ulyugulayacağız.

Şehirler arası yolculuklarda mobil uygulamadan alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumları kontrolleri ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Eğer yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk sırasında orada olanların takibi yapılmaktadır.

Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların sağlığı üst düzeyde sağlanmaya çalışılacak. HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. KOD'un kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak. Bu TC Kimlik Numarası gibi sabit değildir. Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturuluyor.

Kod sayesinde kimse kişisel verilerini başkası ile paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanımı hayatımızı kolaylaştırır. Kovid pandemisi sadece sağlığı değil sosyal hayatın çalışma hayatının neredeyse tamamını etkileyen tedbirler gerektiriyor.''

Yeni coronavirüsü için normalleşme döneminde adım adım normal yaşantımıza ulaşabilmek için bu önemli işlemler yapılacak. Bu çerçevede 'Hayat Eve Sığar' önemli bir adımdır. Yeni bir özellik olmasına rağmen her vatandaşımızın bunu mutlaka yapması gerekiyor. Kontrol altına alabileceğimiz en güzel çözümlerden biridir. HES kodu ile bu sağlanmaktadır. Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda uçuştan 24 saat öncesine kadar risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanabilecek ve bilgi sahibi olunabilecek.

Hayat Eve Sığar
Hayat Eve Sığar

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT İÇİN KOD NASIL ALINIR?

Her vatandaşa özel olan bu Hes kodu biletler üzerine eklenecek. 18 Mayıs 2020 itibari ile zorunlu olacak. Hes kodunun yanı sıra TC kimlik numarası, pasaport numarası, iletişim bilgisi(telefon ve mail) ile doğum tarihi zorunlu olacak ve eksiksiz doğru şekilde doldurulacak.

Telefondan Hes kodu nasıl alınır
Telefondan Hes kodu nasıl alınır

1- Hayat ve sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

 • "Hayat eve sığar" uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" menüsüne tıklıyoruz.
 • "HES Kodu Oluştur" butonuna basıltıkdan sonra kullanım süresi seçiliyor ve kod oluşturma tamamlanıyor.

2. SMS yöntemi ile HES kodu alma

Hes kodunu SMS ile almak için HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak "TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Geçerlilik Paylaşım Süresi(gün sayısı olarak) yazıyoruz ve 2023'e SMS olarak gönderiyoruz.

Uçuşlarımıza kapıdan geçerken serbest giriş kartınız oluyor. Seyahat sırasında görevlilerden kartınızı göstererek risk taşıyıp taşımadığınız ispat edilecek. Görevliler bunu isteyecektir. Bu uygulama ilk olarak şehirlerarası yolculuklarda yapılacak Mobil uygulama üzerinden kod ile şehirlerarası ulaşım yapılacak

polis-cevirme-maske-hes-kodu
Şehirlerarası Seyahat - Hes Kodu

'HAYAT EVE SIĞAR' UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR? 

Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını Google Play Store ve AppStore üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

UYGULAMAYI IPHONE ve IPAD CİHAZINIZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

UYGULAMAYI ANDROID CİHAZINIZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Şehirlerarası Seyahat - Hes Kodu
Şehirlerarası Seyahat - Hes Kodu

HES KODU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 • Tüm yurt içi uçuşlar için HES kodu alınması zorunludur.
 • Ancak ilk uçuşa 25 saatten az kalmış ise HES kodu üzerinden vatandaşların sağlık bilgileri kontrol edilecektir.
 • Bebek yolcular için HES kodu şu aşamada zorunlu değildir.
 • Kuzey Kıbrıs KKTC(Ercan Havalimanı) uçuşları için bu aşamada HES kodu zorunlu değildir.

HAVALİMANLARINDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından alınan kurallar çerçevesinde, havaalanı içerisine içine maskesiz hiçbir yolcu alınmayacak. Bu yasal bir zorunluluktur ve cezai işlem gerektirir. Yolcu yakınları kesinlikle terminale giriş yapamaz. Uçaklara sadece bebek bakım eştaları, laptop bilgisyarlar ile küçük kadın çantaları alınıor. Alkol oranı 80 derece olan kolonya, kişisel dezenfektanların 100 ml. altında olanları uçağa alınabilecek.

İstanbul Havaalanı
İstanbul Havaalanı

İSTANBUL HAVALİMANI

Türkiye iç hatlarında 28 Mayıs Perşembe gübü, dış hat uçuşları ise 1 Haziran itibari ile başlanması planlandı. Seyahat edecek yolcuların güvenliği ve sağlığı için alınan tedbirler;

 • Havaalanlarında yolculara hizmet verecek olan tüm havaalanı personeli maske ve siperlik kullanacak.
 • Yolcular havaalanı içinde terminaldee maske takmadan kesinlikle giremeyecek, yanlarında da eldiven bulundurmaları talep edilecek.
 • Havaalanında ve terminal içerisinde yolcu kalabalığı olan her bölgede sosyal mesafe kuralına uygun işaret ve levhalar bulunakcak.
 • Yolcuların geçiş yapması gereken pasaport ve transfer noktalarında vücut ısıları termal kamerayla ölçümlenecek.
 • Havalimanı içerisine dezenfektanlı paspaslar yerleştirildi. Dezenfektan sıvı sayesinde ayakkabı altlarında virüsler bulaştan bertaraf edilecek.
 • Havaalanlarında yeme-içme bölgelerinse satılan ürünler paketli şekilde satılacak.
 • Temassız ödeme sistemleri kullanmaya teşvik edilecek.

sabiha-gokcen-bilet-kuyrugu
Sabiha Gökçen Havaalanı

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI

İstanbul'un ikinci büyük havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanında alınacak tedbirler sıralandı. Bu tedbirler ise şöyle: 

 • Güvenlik kontrolü öncesinde yolcu bölgelerinde sıralar kontrol edilip, sosyal mesafeler ikaz edilecek.
 • Sensörlü kameralar vasıtası ile havaalanındaki yolcu sayıları sürekli kontrol altında tutulacak.
 • Kişi sayısı kapasitenin üstünde olura eğer güvenlik görevlilileri ikaz edecek ve sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak
 • Havaalanının havalandırması, temizlik kontrolleri, ilaçlama ve dezenfektesi düzenli olarak uygulanacak.
 • Yolcuların ve personelin kullanımındaki tüm temas bölgelerinde el dezenfektanları konularak kişisel temizlik teşvik edilecek.
 • Havaalanına gelen tüm yolcu veya personel giriş kapılarında bulunan termal kameralar vasıtası ile vücut ateş ölçümleri yapılarak içeri alınması sağlanacak.

Yazı oluşturuldu 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön