havaalanı transfer uçuş takibi

Uçuş Takibi, Durumu ve İzleme Siteleri

Sizlere bu yazımızda Uçuş Takibi, Durumu ve İzleme yapabileceğiniz online web sitelerini ve mobil uygulamalarını konu alacağız. Havaalanı transfer ve ulaşım hizmeti veren firmaların tercih ettiği sitelerin incelemelerini yaptık. Umarım yazımızı beğenirsiniz.

Dünyanın En İyi Uçuş Takibi Siteleri

Online Uçuş takibi, uçuş durumu ve uçuş takibi yapabileceğiniz online 3 web sitesi bulunuyor. Bunlar en çok ziyaretçi alan sitelerdir. Dünya havacılık sektörüne yön veren gelişimleri uygulayan öncülerdir. Tüm Dünya’nın kullandığı global sitelerdir. Bu sitelerdeki verilerin doğrulu ve yapılan geri bildirimlere göre en güvenilir siteler. Burada sizler için FlightAware, FlightStats ve FlightRadar‘ın incelemelerini yaptık.

Flight Aware Uçuş Takibi

flight aware uçuş durumu takibi
Flight Aware Uçuş Takibi Durumu ve İzleme

Flightaware web sitesine girdiğinizde sizi Türkçe siteye yönlendirecek. Bu web sitesi adresi https://tr.flightaware.com oluyor. Çanlı Uçuş takibi başlığı altında Uçuş Arama İptal Olanlar Havaalanı Gecikmeleri öne çıkıyor. Operatöre göre, Havaalanına göre ve uçak tipine göre arama yapılabiliyor.

Anasayfalarında Havayolu ve uçuş koduna göre takip yapabiliyorsunuz. Kullanışlı Türkçe arayüzü ile dikkat çekiyor. Kalkış yeri ve varış yerine göre de uçakları arayabilirsiniz. Yani uçuş numarasını bilmeseniz bile Kalkış ve varış havaalanına göre uçuş arayabileceksiniz. https://tr.flightaware.com/live/flight/THY90 gibi arama yaptığınızda açıklamaları türkçe olarak görebileceksiniz. Diğer sitelerde olduğu gibi ne zaman indiği, uçuş zaman bilgileri, uçağın güzergahı ve varsa gecikme ve iptal durumlarını görebileceksiniz. Ama burada öne çıkan detay takibi açıklamaların Türkçe olmasıdır.

Anasayfada ziyaretçilerden gelen fotoğrafları da yayınlıyorlar. Anasayfanın diğer kısımlarında ise sekörden global haberler yer alıyor. Ancak buradaki haberler Türkçe değil, İngilizce olarak listeleniyor. Aynı zamanda hava durumunu görebileceğiniz bölüm de mevcut. 14 farklı dilde de site hizmet veriyor. Bu özelliği ile ön plana çıkıyor.

2 tip üyelik sunuyor. Sektöre yön veren bir gelişime sahip sitede ücretsiz üyeliği tercih edebilirsiniz. Ücretsiz kayıtlı kullanıcı olduğunuzda FlightAware sizin için arka planda çalışacaktır. FlightAware bir uçuş takip ettiğinizde sayfayı otomatik olarak yenileyecek, düzenli olarak takip ettiğiniz uçakları/uçuşları hatırlayacak ve hatta cep telefonunuza veya e-postanıza uçuş uyarıları gönderimi ayarları yapmanıza imkân verecektir. Profesyonel üyelikte ise; sınırsız uçuş alarmı, filo takibi, kuyruk numaraları ve tam ekran harita özelliği var. Ve daha fazlası için profesyonel üyelik ticari işletmeler için sektörde tercih ediliyor. Aylık 39,95$’dan başlayan fiyatlar ile hizmet veriyor. Ücretsiz ve profesyonel üyelik seçenekleri ile FlightAware sektörün en çok tercih edilen 3 web sitesinden biri konumunda. Flightaware firmasının mobil uygulaması olmasa da çok güçlü konumda.

Flight Stats Uçuş Durumu

flight stats uçuş izleme
FlightStats Uçuş Durumu ve Takibi

FlightStats web sitesine giriş yaptığınızda sizleri versiyon2 sitesine yönlendirecek. Bu demek oluyorki, web sitesi yenilenmiş ve V2 olarak açılıyor. https://www.flightstats.com adresini ziyaret ederek V2 sayfasının açıldığını göreceksiniz. Sitenin sloganı ise “FlightStats – Global Flight Status & Tracker, Airport Weather and Delays” yani “FlightStats – Global Uçuş Durumu ve İzleme, Havaalanı Hava Durumu ve Gecikmeler” olarak görünüyor. Anasayfada ön plana çıkan arama paneli var. Bu arama panelinde direk uçuş koduna göre arama yapabileceksiniz. Örneğin TK90 ya da TK 90 olarak arama yapılıyor.

Sloganları ise; “FlightStats Serves the Needs of On-the-go Travelers” yani “FlightStats Hareketli Yolcuların İhtiyaçlarını Sunuyor” olarak ön plana çıkıyor.

FlightStats’ın 3 farklı üyelik tipi var. Ücretsiz üye olarak da siteyi kısıtlı da olsa kullanabilirsiniz. 2.99$ ve 24.99$ lık 2 farklı üyelik tipi daha var. Geçmiş uçuşları ve uçuş izleme, durum ve alarm takibini yapabileceğiniz Standart ve Profesyonel üyelik tipleri bulunuyor. Profesyonel üyelikte uçuş koduna göre geçmiş uşuç durumlarının datasına erişebilir ve güzergah ile havaalanına göre de geçmiş bilgilere erişebileceksiniz. Bu üyelik tipleri web sitesinin önemli bir ayrıntısı olarak ön plana çıkıyor.

Flightaware’de olmayan mobil uygulaması özelliği ile bir başka güçlü yanı. 9 Milyonun üzerinde indirilmeye sahip mobil uygulamarını da akıllı telefonlarınıza indirebilirsiniz.

IOS için: https://itunes.apple.com/app/apple-store/id572700574
Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.conducivetech.android.traveler indirme linklerini kullanabilirsiniz. Akıllı telefonununun mobil uygulama marketine de “flightstats” yazarak ilgili uygulamaya erişebilirsiniz.

Flight Radar 24 Canlı Uçuş Takip Haritası

FlightRadar24 sitesi de farklı bir açılış sayfası ile ön plana çıkan güçlü bir site. https://www.flightradar24.com sitesine giriş yaptığınızda konumunuza göre size bir harita modülü çıkartıyor. Bu harita modülü hangi ülkedeyseniz o ülkenin uçuş haritasını gösteriyor.

türkiye Gerçek Zamanlı Uçuş Takibi Haritası
FlightRadar24 Gerçek Zamanlı Uçuş Takibi Haritası, Canlı Uçuş Takibi

Sloganları ise; “Live Flight Tracker – Real-Time Flight Tracker Map” yani “Canlı Uçuş Takibi, Gerçek Zamanlı Uçuş Takip Haritası” olarak ön plana çıkıyor. Harita özelliği ile sektörün popüler sitesidir.

İlgili uçağın üstüne tıklayınca güzergahı ve iniş zamanı ve tahmini iniş zamanını bildiriyor. Canlı harita özelliği çok iyi bir özellik olmuş. Bu özelliği ile sektörün tercihi konumunda.

Flightradar24 Flight Tracker uygulaması da var. Akıllı telefonlarınıza indirmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayabilirsiniz.
Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flightradar24free
IOS için: https://itunes.apple.com/app/flightradar24-free/id382233851

Makalemizde en güçlü 3 uçuş takibi ve uçuş izleme sitelerini inceledik. 3 uygulama da farklı yönleri ile öne çıkan güçlü platformlar. Dünya’da ve Türkiye’de Havaalanı transfer ve ulaşım firmaları bu 3 siteyi de güç içerisinde takip ederek operasyonlarını yürütüyor.

Yazı oluşturuldu 22

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön