sabiha-gokcen-pasaport-kontrol

Yüz tanıma sistemi ile pasaport kontrol başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı ‘ndan yüz tanıma ve parmak izi ile pasaporttan geçiş başladı. Sistemin genel adı Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi olarak belirlendi. Şu anda Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda deneme amacı ile kullanılmaya başlandı.

Bu sistem sayesinde pasaport kuyrukları azalacak. Bekleme zamanı kısalacak ve havalimanından çıkışlar hızlanacak. Havalimanında misafirlerini bekleyen vatandaşlar yolcularını daha kısa sürede alacak. Tanımlı parmak izi ve yüzleri 20 saniyenin altında bir işlem ile pasaport kontrolünden geçişinizi sağlayacaktır.

sabiha-gokcen-pasaport-kontrol
Sabiha Gökçen Havalimanı Pasaport Kontrol

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne kurulan 8 tane pasaport kontrol bankosu kurulumu yapıldı. 18 yaşını doldurmuş ve yeni pasaporta sahip kişilerin kullanımına açıldı. Sadece TC vatandaşlarının kullanıma açık. Sistem 7/24 kullanıma açık. Parmak izi ile geçişin yanında yolcular çipli pasaportlarını da bu kısımda kullanacaklar. Hem parmak izi hem de yüz tanıma kısmından sonra kayar kapı açılıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi olan ISG ve EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ile birlikte uygulanan bu sistem yakında tüm hayatımızda olacak. Bu güzel imkanlardan dolayı emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekiyor. Pasaport kontrolü artık daha da hızlı olacak ve bazı riskleri de ordatan kaldırmış olacaktır. Ne kadar çok uçak trafiği olsa da yoğunluk bir nebze azalmış olacaktır.

Sistem hakkında yetkişi olan ve ISG ‘de CEO olarak görev alan Ersel Göral “Pasaporttaki yığılmaları en aza indirmek ve gecikmeleri en az bekleme süresi ile kapatmayı hedefliyor ve 2 yıl önce başlatılan dijitalleşme sürecini de hızlandırmayı amaçlıyor.”

parmak-izi-yuz-tanima-pasaport-kontrol
Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemi

Şimdi test aşamasında olan sistem tam kapasite ile hizmet vermkeye başladığında gelen yolcu kısmında da aktif olacaktır. Bu elektronik Pasaport kontrol işlemleri sayesinde turizm sektöründe bir çok olumsuzluklar ve düzeltilmesi gereken kısımlar düzeltilmiş olacaktır.

Yurdışından gelen misarifler, havaalanı transfer firmaları tarafından karşılama sırasında uzun süren bekleme zamanı ile karşılanabiliyordu. Shuttle firmaları, özel transfer firmaları, özel bekleyen araçların havaalanı içinde bekledikleri süre bu elektronik pasaport geçiş sistemi sayesinde kısalacaktır. Teknolojinin bu denli hayatımızın içine girmesi düzen ve zaman açısından güzel bir imkan olacaktır.

Yazı oluşturuldu 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön